Kolegium Doktorskie Geografii i Geologii
Ocena śródokresowa doktorantów 2022
Zasady ogólne
Ogólne zasady kształcenia w kolegium doktorskim odbywają się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi:
- Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz.1668 z późn. zm.);
- Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz.2153 z poźn. zm.);
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 listopada 2018 r. w sprawie charakterystyk drugiego stopnia efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomach 6-8 Polskiej Ramy Kwalifikacji (Dz.U. z 2018 r. poz.2218);
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 września 2018 r. w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych (Dz.U. 2018 poz. 1818);
- Zarządzenie nr 31/2017 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 13 marca 2017 r. w sprawie wprowadzenia Zasad projektowania, przyjmowania i uruchamiania programów kształcenia w Uniwersytecie Wrocławskim wraz z późniejszymi zmianami.
Na mocy ww. aktów normatywnych doktorant podlega następującym podstawowym obowiązkom:
- W terminie 3 miesięcy od dnia podjęcia kształcenia doktorantowi wyznacza się promotora lub promotorów.
- Doktorant, w uzgodnieniu z promotorem lub promotorami, opracowuje indywidualny plan badawczy zawierający w szczególności harmonogram przygotowania rozprawy doktorskiej i przedstawia go podmiotowi prowadzącemu szkołę doktorską w terminie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia kształcenia.
- Realizacja planu podlega ocenie śródokresowej w połowie okresu kształcenia określonego w programie kształcenia – po czwartym semestrze Ocena śródokresowa kończy się wynikiem pozytywnym albo negatywnym. Ocena negatywna jest równoznaczna ze skreśleniem z listy doktorantów.
- Kształcenie doktoranta kończy się złożeniem rozprawy doktorskiej, a termin jej złożenia określa indywidualny plan badawczy. Termin ten może być przedłużony, nie dłużej jednak niż o 2 lata, na zasadach określonych w regulaminie szkoły doktorskiej.
Program kształcenia
Zajęcia ogólnouniwersyteckie
Etyka prowadzenia badań naukowych 8 godzin
Prawne podstawy działalności naukowej 6 godzin
Prawo autorskie w pracy naukowej 14 godzin
Wprowadzenie do metodologii nauk 14 godzin
Zajęcia organizowane w ramach Kolegium
Seminarium 96 godzin
Academic writing 30 godzin
Statystyka przestrzenna* 30 godzin
Geologia regionalna świata* 30 godzin
Współczesne problemy nauk o Ziemi* 20 godzin
Współczesne problemy geografii człowieka* 20 godzin
Globalne zmiany środowiska 14 godzin
Tworzenie projektu badawczego 6 godzin
Organizacja działalności naukowej 10 godzin
*) przedmiot do wyboru
Szczegółowy program zajęć, z rozpisaniem na semestry
Realizacja projektu badawczego
Podstawowym zadaniem doktoranta w Kolegium jest realizacja projektu badawczego – prowadzenie badań naukowych w stopniu wystarczająco oryginalnym i twórczym, aby ich ukończenie było podstawą do nadania stopnia naukowego doktora w dyscyplinie Nauki o Ziemi i Kształtowanie Środowiska lub Geografia Społeczno-Ekonomiczna i Gospodarka Przestrzenna. Forma realizacji projektu musi być zgodna z ogólnym zasadami funkcjonowania Szkoły Doktorskiej, w świetle Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz.1668 z późn. zm.), natomiast szczegółowe zasady realizacji projektu są uzgadniane i oceniane przez promotora rozprawy doktorskiej.
Praktyka zawodowa
- Doktorant jest zobowiązany do odbycia praktyki zawodowej w postaci prowadzenia zajęć dydaktycznych.
- Wymiar praktyk zawodowych nie może być większy niż 60 godzin w roku akademickim. Realizowany jest od 1 do 8 semestru. Metodą weryfikacji jest zaliczenie bez oceny dokonywane przez koordynatora/opiekuna danego przedmiotu lub promotora na podstawie hospitacji.
- Formą realizacji obowiązku praktyki zawodowej jest prowadzenie przez doktoranta zajęć dydaktycznych.
- Z obowiązku prowadzenia zajęć dydaktycznych doktorant może być zwolniony na zasadach opisanych w regulaminie szkoły doktorskiej. Zwolnienia udziela kierownik kolegium Szkoły Doktorskiej.
- O wymiarze i rodzaju prowadzonych zajęć decyduje – w uzgodnieniu z promotorem – kierownik jednostki dydaktycznej, w której zatrudniony jest promotor doktoranta.
- Doktorant obowiązany jest do odbywania dyżurów konsultacyjnych. Szczegółowe zasady realizacji i wymiar dyżurów konsultacyjnych regulują odrębne przepisy.
Inne obowiązki doktoranta
- Doktorant ma obowiązek aktywnego uczestnictwa w pracach organizacyjnych uczelni oraz jednostki w której odbywa kształcenie w ramach Szkoły Doktorskiej.
- Doktorant ma obowiązek aktywnego uczestnictwa w seminariach i konferencjach krajowych, a w szczególności międzynarodowych, a także powinien uczestniczyć w akcjach popularyzujących naukę.
- Do obowiązków doktoranta należy w szczególności uczestnictwo w przygotowaniu organizowanych konferencji, sympozjów, zjazdów i wykładów gościnnych, a także pomoc w przeprowadzaniu egzaminów.
- Wszystkie powyższe działania powinny być skrupulatnie odnotowywane w sprawozdaniach, gdyż stanowią element kształcenia w Szkole Doktorskiej.